Jesteśmy gotowi do współpracy
Proces tworzenia zaczynamy od rozmowy z inwestorem, poznania kontekstu przestrzeni, idei, pracy na makiecie, skończywszy na pracy przy komputerze, która jest ostatnim stadium projektowym.
Przedmiot Inwestycji:
Przedmiotem opracowania jest zespół zabudowy usługowo-mieszkalnej zlokalizowany w Gdańsku, pomiędzy ulicami: Stępkarską i Nową Wałową.
Etap VI Inwestycji „Brabank” obejmuje budynki KLMN i O.
Założenia projektowe:
Projektowaną inwestycję stanowią kompleks budynków mieszkalno-usługowych o 8 kondygnacjach nadziemnych każdy, z dominantą 13 kondygnacjach, całkowicie podpiwniczone, z garażami podziemnymi na kondygnacji -1 oraz -2. W części podziemnej, całkowicie zasypanej gruntem projektuje się garaże, komórki lokatorskie oraz pomieszczenia techniczne. Na pierwszej kondygnacji zlokalizowano usługi wraz z garażami dla nich, wyższe kondygnacje stanowią lokale mieszkalne.
W poszukiwaniu urbanistyki i architektury IV kwartału, po analizie cech poszczególnych części osiedla chcieliśmy ten kompleks potraktować nie tyle prestiżowo co twórczo.
By nie przytłaczać przechodniów jak i użytkowników zamkniętym korytarzem obudowanym obustronnie wysoką zabudową, poprzez nieprzypadkowe, przemyślane ustawienia budynków, chcieliśmy wykształcić interesujące wnętrza ulicy Wałowej.
Naszym zdaniem zabieg rozbicia zabudowy wschodniej strony ulicy Wałowej na zasadzie kontrastu konweniuje ze zrealizowaną już wręcz ortodoksyjnie monotonną zabudową drugiego etapu osiedla.
W dalszych przemyśleniach przyjęliśmy dość odważną polifoniczną zasadę, w której każdy budynek ma inny pomysł, ale nie pozbawiony wspólnych cech z innymi, jak również z obiektami już zbudowanymi, oraz będącymi w realizacji. Będą to:
- ustawienia budynków względem słońca,
-ustawienia budynków w celu percepcji na Główne Miasto,
- materiały nawiązujące do budynków I,II,III etapu (blacha – efekty jej działania),
- detale bryły i wnętrza, podcięcia w bryłach.
Wspomniane „rozbicie” obiektu IV etapu nie miało tylko na celu uatrakcyjnienie lewej pierzei ul. Wałowej, ale miało na celu utworzenie mniejszych wnętrz urbanistycznych pomiędzy projektowanym ustawieniem samych brył.
Przyjmując wielorakie materiały zewnętrzne oraz detale, wędrując po osiedlu chcieliśmy stworzyć różnorodne wrażenia i odczucia.
W rezultacie powstały 3 wnętrza urbanistyczne, które łącznie z prawą pierzeją ulicy Wałowej (II etapu) tworzą niecodzienną atmosferę kwartału.
Pierwsze wnętrze tworzy przestrzeń pomiędzy budynkiem z dominantą a sąsiadującym z nim najdłuższym budynkiem kwartału.
W celu uniknięcia efektu blokowiska budynek z dominantą podzielony został na część niższą będącą swego rodzaju bazą obiektu oraz samą dominantą.
Nawiązując do wcześniejszych etapów osiedla zarówno bazę jak i dominantę rozbito szczelinami, przy zachowaniu warunków nieprzekroczenia sumy powierzchni na każdej kondygnacji.
Dominanta jest formą delikatnej kratownicy z najekskluzywniejszymi mieszkaniami, wypełniona zielenią niczym duża doniczka w mieście.
Sama bryła-baza różnymi zabiegami rozedrgana w elewacjach, a jej bordowy odcień blachy ma na celu nawiązanie do starych ceglanych kwartałów, nawiązuje też do pierwotnego założenia konkursowego, jednak nie naśladując go.
Na drugie wnętrze składają się projektowane budynki wykończone również okładzinami z blach.
Nawiązywać ma to do elewacji po drugiej stronie ul. Wałowej.
Każdy budynek posiada osobliwe detale jak; drgania elewacji, mijanki okien, otworów, skoordynowane balkony nadające porządek jak i pozornie chaotyczne balkony mające zmniejszyć skalę bryły itp.
Ostatni kwartał domyka bryła mająca wrażenie złożonej z klocków, dająca dodatkowy efekt przez jej drewniane wykończenie.
W rezultacie utrzymane zostały szczeliny widokowe oraz podstawowy materiał- blacha , co było przewodnim lejtmotywem w dotychczasowych etapach Brabanku. Tę ostatnią wykorzystaliśmy w różnym odcieniu w postaci blachy czernionej, aluminiowej, bordowej, co naszym zdaniem nie kłóci się to lecz uzupełnia.
Podsumowanie, przedstawiona koncepcja budowy IV etapu osiedla Brabank jest próbą uatrakcyjnienia całości osiedla przez wprowadzenie częściowo nowych form tworzących interesujące rozwiązania przestrzenne.
Staraliśmy się tak pracować proporcjami i materiałami, by jak najbardziej uszanować mieszkańca i przechodnia pamiętając, że tworzymy kawałek miasta dla wszystkich.
Autorzy:
IFA Kamil Domachowski
KWADRAT Studio Architektoniczne
Zespół:
Kamil Domachowski
Maciej Busch
Magdalena Klimowicz
Julia Selimova
Adrianna Jemioł
Jakub Brzuchański
Konsultanci:
Bazyli Domsta
Jacek Droszcz
Katarzyna Langer
Wizualizacje:
DIG group
Proces tworzenia zaczynamy od rozmowy z inwestorem, poznania kontekstu przestrzeni, idei, pracy na makiecie, skończywszy na pracy przy komputerze, która jest ostatnim stadium projektowym.
Sarnia 5 , 80-336 Gdańsk Zobacz lokalizację
NIP 5922144514 | REGON 222070017